Bachledówka

Jest cudne miyjsce w Skalnyj Dziedzinie, 

skąd rzewno nuta ku Niebu płyniy, 

z sumem jedli i smrekow 

niesie się już od wieków, 

nuto serdecno – grojze Panu, groj. 

 

     Bachledówka to wzniesienie ok. 947 m n.p.m. na Pogórzu Gubałowskim między wsiami Czerwiennem a Ratułowem. Z Bachledówki rozciągają się przepiękne widoki na Tatry, Gorce i Beskid. Tak opisuje je ks. Prałat Zdzisław Peszkowski w książce pt. „Ojciec”: „Jest to urocze miejsce, na szczycie potężnego wzniesienia, skąd roztacza się cudowny widok na całą panoramę Tatr, Czerwone Wierchy, Giewont, Kasprowy, Świnicę, w głębi Rysy, aż po czeskie szczyty: Lodowy, Hawrań, Murań i Łomnicę. Patrząc na północny wschód przy dobrej pogodzie można dostrzec najwyższe szczyty Pienin - Trzy Korony, patrząc w kierunku północy można zobaczyć Turbacz, zaś Babią Górę i Pilsko można podziwiać jakby na przedłużeniu Tatr w kierunku na zachód”[1]. 

Na Bachledówce znajduje się klasztor paulinów i Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej. Bachledówka – jeden z najpiękniejszych zakątków mojej ojczystej ziemi, namaszczony obecnością Prymasa Tysiąclecia i tych spotkań najserdeczniejszych z tym, który prowadzi dziś Kościół i ludzkość do Chrystusa. I te zawody na boisku i te długie rozśpiewane kominki harcerskie, podczas których taką znajomością pieśni wojskowych, harcerskich, ludowych i oczywiście religijnych zadziwiał nas kardynał Karol Wojtyła. 

[…] Tam na Bachledówce niezapomniane były spotkania „imieninowe” z księdzem kardynałem Wojtyłą, który pierwszy składał życzenia Księdzu Prymasowi Wyszyńskiemu wracając z jezior, z Bieszczad czy innych miejsc wakacyjnych. Serdeczne kilkugodzinne spotkania „tych dwóch”, którzy zaprzęgnięci byli w jeden wielki wóz Kościoła w Polsce to przeżycie niezapomniane. A kościół Ojców Paulinów na Bachledówce to prawdziwe arcydzieło przede wszystkim w góralskim wystroju wnętrza. Warto tam pojechać, aby jeszcze raz spojrzeć na krzyż na Giewoncie i wspomnieć wielkiego Polaka i człowieka, kardynała Stefana Wyszyńskiego[2]. 

W roku 2010 MINĘŁO 55 lat od przybycia paulinów z obrazem Jasnogórskiej Matki na Bachledówkę. 

 

                                            o. Mieczysław Łacek, 

                                                  paulin z Czerwiennego (Mietek od Spatoków)

Kreator stron internetowych - przetestuj